Слідчі Управління захисту економіки (УЗЕ) Київської області тиснуть на директора КУ «Дитяче харчування» Валерія Смірнова, використовуючи незаконні методи - адвокат
Напередодні група журналістів з кількох українських ЗМІ (Телеканал Козацький, Кримінальний огляд, Промполіт, Укрпресінфо, рух «Антикорупційна ініціатива») навідалася до Управління захисту економіки (УЗЕ), що на вул. Межигірській, 8, з метою отримати коментар щодо резонансної справи із звинуваченням Валерія Смірнова в кримінальному правопорушенні, а саме отриманні неправомірної вигоди.
Журналістам в УЗЕ не раді
Проте, відповідальні за хід розслідування не захотіли спілкуватись з представниками ЗМІ, незважаючи на завчасне клопотання про коментар.
Що ж, така поведінка не викликає здивування, бо слідчим УЗЕ є що приховувати. Не випадково, на початку вересня 2019 року Кабмін дав незадовільну оцінку діям підрозділів УЗЕ та своїм наказом розформував це управління.
З історії питання
Як відомо, з літа 2018 року і донедавна Смірнов В.П. перебував на посаді директора КУ «Дитяче харчування», яка була створена з метою забезпечення раціонального та дієтичного харчування школярів Києво-Святошинського району згідно Статуту Установи.
Для забезпечення нормального функціонування роботи установи необхідно постійно проводити безліч заходів по організації тендерів щодо надання певних послуг юридичними особами та/або ФОП щодо постачання харчових продуктів. Однак, у теперішній час, коли рівень якості продуктів бажає бути кращим, підприємство було змушене все частіше розривати попередні домовленості, оскільки на це впливають багато факторів. Деякі впливові постачальники, що втратили доходи, не хотіли з таким миритись. З іншої сторони, на посаду директора КУ «Дитяче харчування» претендували інші люди, яких проштовхували шахраї.
Розгорнутий коментар Валерія Смірнова та його адвоката щодо ситуації яка склалася, розмістив телеканал «Козацький
Адвокат Валерія Смірнова припускає, що саме це стало каменем спотикання та причиною ситуації, що склалась. А саме, проти В. П. Смірнова неправомірно порушили справу і звинуватили у начебто в отриманні хабара. Крім того, до нього були висунуті необґрунтовані звинувачення у зберіганні незареєстрованої зброї, тоді як на всю зброю у нього були офіційні дозволи. Проте, це дозволило слідчим тиснути на підслідного і шантажувати його наслідками.
Валерій Смірнов та його адвокат Лариса Криворучко
Слідчі УЗЕ довели людину майже до смерті
Щодо дій останніх, то, за свідченням адвокатів, від самого початку представники правоохоронної системи, ігноруючи імперативні норми чинного законодавства України, свідомо нехтуючи встановленим порядком, намагаються здійснити незаконні дії та сфальсифікувати справу. Підтвердженням цього є той факт, що станом на сьогодні стороні захисту так і не було надано можливості ознайомитись з матеріалами кримінального провадження – хоча це право закріплено у нормах КПК України та гарантовано Конституцією України.
Також стало відомо, що після затримання у квітні 2019 року та погроз, у підозрюваного стався приступ загострення діабету і серцевий напад. Проте довгий час слідчі не давали йому можливості звернутися до фахових лікарів. А потім, переслідували у лікарні, де він в буквальному сенсі перебував на межі життя та смерті, й лише 5-годинна надскладна операція хірургів з інституту Амосова врятувала йому життя.
У зв’язку з цим у журналістів, які зацікавились цією справою, виникає низка питань до правоохоронців, що ведуть слідство. Зокрема, до керівника УЗЕ Київщини Володимира Нідзельського.
Як зазначає сторона захисту, слідчий Михайло Розумний та інші представники правоохоронних органів, які здійснюють розслідування цього кримінального провадження, вчиняють незаконні дії щодо директора КУ «Дитяче харчування» Смірнова В.П. та його захисника адвоката Криворучко Л.С., грубо порушуючи норми КПК. В чому причина такої поведінки органів і яку мету вони переслідують?
В інтерв’ю журналістам сторона захисту заявила, що органи досудового розслідування не дають їм доступу до документів кримінального провадження, хоча таке право закріплено у КПК (ст. 221 КПК України).
Як такі кричущі порушення норм закону прокоментує керівник Михайла Розумного, Володимир Нідзельський?
Наприклад, чому при обшуку вдома у підозрюваного було зухвало і фактично вкрадено слідчими багато особистого майна, й лише ухвала суду зобов’язала його повернути законним володарям?
Чому слідчі УЗЕ заважали підозрюваному отримати вчасну кваліфіковану медичну допомогу, чим наражали його на смертельну небезпеку в той час, коли він фізично не міг нікуди зникнути? Чому майже непритомного В. Смірнова ваші підлеглі переслідували у лікарні? Чи хтось понесе за це відповідальність?
Взагалі, дуже цікаво, чому саме ця справа отримала такий резонанс – можливо, хтось замовив переслідування Валерія Смірнова?
Є у журналістів кілька питань і до самого старшого слідчого Михайла Розумного
1. Ви здійснюєте досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо одержання неправомірної вигоди директором КУ «Дитяче харчування». Які відносини у Вас зі стороною захисту? Чи є у вас особиста неприязнь до когось з них?
2. У нещодавньому інтерв’ю сторона захисту заявила, що Ви шантажуєте сторону захисту (застосування санкцій, моральний тиск, погрози закрити у Сізо та інше), а також порушуєте їх права на ознайомлення з матеріалами справи на підставі ст. 221 КПК України? Чому ви так робите, вам хтось наказує?
3. Чому саме щодо Смірнова було виділено в окреме провадження матеріали справи? Такі дії дають підстави вважати, що твердження сторони захисту щодо фальсифікації матеріалів справи є правдою?
Коментар адвоката щодо зброї, яка була знайдена у В.П. Смірнова
Щодо зброї. На сьогоднішній день, у цей нестабільний для України час, ні для кого не є диковинкою володіння зброєю громадянами України. Більше того, коли особа займає таку посаду та усвідомлює всі ризики і можливі незаконні дії з боку сторонніх осіб. По Україні чимало випадків здійснення злочинів щодо посадових та службових осіб, які під час виконання своїх службових обов’язків стали комусь в немилість, або ж створили перепону в реалізації злочинних намірів.
Наявність зброї в громадянина України в наш час не є чимось нестандартним та не може свідчити про вчинення ним будь-яких незаконних дій. Особа має право на зброю, для її придбання та зберігання встановлені правила. Кожен може придбати - однак вимоги одні для всіх, потрібно дотримуватись порядку її володіння та зберігання.
Брехня залишиться на совісті
Тим часом, у соцмережах на Валерія Смірнова деякі батьки, що зовсім не розуміють технологію і нюанси організації харчування, і, особливо, дивно вмотивовані псевдоактивісти, почали виливати бруд і звинувачувати його в непрофесіоналізмі та низькій якості харчування дітей. Проте, всі ці звинувачення в абсолютній більшості не відповідають дійсності, що виявило журналістське розслідування наших колег з сайту «Персона» під час відвідування шкіл району (Вишневе, Софіївська Борщагівка та ін., великий матеріал з цього приводу має невдовзі з`явитись в мережі). Виявилось, що переважна кількість учнів, зокрема і пільгових категорій, Києво-Святошинського району, цілковито задоволені рівнем харчування, про що охоче розказали на камеру журналістам. Хоча об’єктивних і суб’єктивних труднощів дуже багато, а фінансування потреб їдалень та рівень зарплат у кухарів дуже мізерний, то ж дуже складно знайти кваліфікованого кухара на такі умови. Отже, дуже схоже на те, що переслідування та цькування В.П. Смірнова організовано спеціально для усунення його з посади в інтересах третіх осіб. Яких саме – стане відомо невдовзі.
В цій ситуації цікаво буде подивитись на реакцію Генерального прокурора, Голови ДБР та нового очільника НПУ України, яким вже надіслані журналістські запити. Чи схвалюють вони подібні методи роботи правоохоронних органів? Або ж, прозорість, справедливість і закон, які декларує влада Президента Зеленського - ще не пусті слова в Україні.
Тетяна Росоха, Руслан Кутняк, «Антикорупційна ініціатива», спеціально для «Кримінального огляду»