Кримінальний огляд » Усі новини » Ніщо не забуто: правозахисники задокументували понад 100 тисяч воєнних злочинів РФ

Ніщо не забуто: правозахисники задокументували понад 100 тисяч воєнних злочинів РФ

В Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація результатів трирічної роботи ініціативи "Трибунал для Путіна" (T4P), яка документує воєнні злочини Росії в Україні. На заході обговорили як вже зібрані докази, так і майбутні кроки в притягненні винних до відповідальності, передає УКМЦ

Глобальна ініціатива T4P була створена у відповідь на повномасштабну агресію РФ у 2022 році. Представники 40 організацій ведуть системний моніторинг відкритих джерел, а також збирають свідчення очевидців та постраждалих, аби документувати злочини, які підпадають під юрисдикцію Римського статуту Міжнародного кримінального суду: геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини.

Масштаби задокументованих злочинів

Станом на 20 березня 2025 року правозахисники зафіксували понад 100 тисяч злочинів, зокрема:

17 421 напад на цивільні об’єкти,

3 745 пошкоджених або знищених об’єктів гуманітарного та культурного значення,

15 000+ випадків, що вже стали частиною офіційних кримінальних проваджень.

За словами виконавчої директорки Центру громадянських свобод Олександри Романцової, ці цифри свідчать про геноцидальний характер війни, оскільки РФ систематично атакує цивільну інфраструктуру та культурні об’єкти.

Юридична робота та міжнародна реакція

Завдяки зібраним доказам підготовлено 9 подань до Міжнародного кримінального суду. Сім із них розроблені Харківською правозахисною групою (ХПГ), а два – партнерами у Парижі, зокрема щодо відповідальності російських пропагандистів і підриву Каховської ГЕС.

Зокрема, директор ХПГ Євген Захаров наголосив, що існує окрема база даних із понад 15 тисячами розслідуваних кримінальних проваджень. Доступ до неї мають лише правоохоронні органи та представники потерпілих.

Наступні кроки у притягненні винних до відповідальності

Аналітик Української Гельсінської спілки прав людини Владлена Падун пояснила, що близько 40 країн підтримують ініціативу зі створення міжнародного трибуналу для керівництва РФ.

 

"Оскільки стаття 8В Римського статуту поки що не може бути застосована, трибунал буде створений через міждержавну угоду. Надалі країни-учасниці зможуть затвердити статут трибуналу через механізм Ради Європи, що дозволить офіційно почати судовий процес щодо керівництва Росії", – роз’яснила вона.

В свою чергу, директорка Центру досліджень правоохоронної діяльності (CLEAR) Юлія Богдан наголосила на важливості подальшого розслідування злочинів, а голова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець підняв проблему захисту прав постраждалих.

Висновки

Результати роботи ініціативи "Трибунал для Путіна" підтверджують безпрецедентний масштаб воєнних злочинів РФ. Наступними ключовими кроками є:

  • Подальше документування злочинів,
  • Активізація міжнародного тиску для створення спеціального трибуналу,
  • Підготовка нових юридичних подань до міжнародних судових інстанцій,
  • Посилення захисту прав жертв воєнних злочинів.

Ініціатива T4P продовжує свою роботу, щоб забезпечити справедливість для всіх постраждалих від російської агресії та притягнути винних до відповідальності.

Світлана Бровко, для «Кримінальний огляд»


Yuzik Администраторы

Автор: Yuzik

Коментарів немає, додати свої!

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.